Web tasarım, gerçekleştirilecek olan web sitesi projesinin ihtiyaçlara ve hedef kitleye uygun olarak görsel tasarımının yapılışını, hazırlanan arayüz tasarımının HTML ve CSS kullanılarak web sayfasına dönüştürülmesi süreçlerini kapsar.

Web programlama sürecinde ise, web sitesi üzerinde kullanıcı ile etkileşim oluşturmak veya istenilen bilgilerin oluşturularak web sayfalarında sunulmasını sağlamak amacıyla farklı yazılım dilleri kullanılarak web uygulamaları geliştirilir.

Web geliştirme, web tasarım ve web programlama süreçlerinide içine alan, bir web sitesi projesinin planlaması, uygulanması, test edilmesi, yayına alınması ve yayında bulunduğu sürece iyileştirilmesi, güncelleştirilmesi çalışmalarını içine alan geniş bir süreci ifade eder.

Neden Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

Web siteleri kurumların veya bireylerin kesintisiz erişilebilen tanıtım ve iletişim mecralarıdır. Web sayfanızda şirketiniz veya şahsınız adına tüm verileri toplayabilir hedef kitlenize broşür ve formlar gönderebilirsiniz.

Web siteleri belirlenen hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre tasarlanır. İnternet kullanıcıları genel olarak aradıkları konuları arama motorları üzerinden ararlar. Bu sebeple web sitelerinin arama motorlarına uyumlu bir şekilde tasarlanması en önemli önceliktir. Fakat sadece arama motorlarına uyumlu bir web tasarımı ayırt edilmenizi sağlamaz. Rekabetin son derece yoğun bir şekilde yaşandığı internet dünyasında ön sıralarda yer alabilmek için web sitelerinin tasarım kalitesi ve kolay kullanılabilirliği rakiplerinize göre bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Web tasarım birçok internet kullanıcısı tarafından görselliği ifade eden bir kavram olarak algılanmaktadır. Fakat bu tanım tam olarak web tasarım kavramının anlamını yansıtmamaktadır. Web tasarımları içerik, görsel tasarım entegrasyonu ile oluşur.

Web site tasarımlarında uyulması gereken en önemli ölçüt içerik ve tasarımın birbirini tamamlamasıdır.

Başarılı Bir Web Tasarımında Olması Gerekenler Nelerdir?

Web tasarımında sadelik ve kullanışlılık her zaman için internet kullanıcılarının tercih sebebidir.

Web Tasarımın sadeliği verilmek istenen mesajın kullanıcıya net bir şekilde verilmesini sağlar.

Web tasarımlarında renk karmaşalarından kaçınılmalıdır. Tüm sitenin web tasarımında birkaç renkten oluşan renk kombinasyonu kullanılmalıdır. Web tasarımlarında çok farklı renk kullanımları internet kullanıcılarını fazlasıyla yorar ve siteden çok kısa sürede ayrılmalarına sebep olur.

Web site tasarımlarında en az görsel tasarımlar kadar önemli olan bir konu sitenin kullanılabilir ve gezinti kolaylığının olmasıdır.

Web sitelerinde ek yazılım gerektiren sayfalar kullanılmamalıdır. Web siteleri ziyaretçileri tarafından ek yazılımlar genellikle güvenli olarak görülmemekte ayrıca yükleme işleminin belirli bir süre almasından dolayı kullanıcıların web sitelerini ziyaretlerini engelleyen en temel nedenlerin başında gelmektedir.

Web site tasarımlarında içerik kolay anlaşılır bir dille oluşturulmalıdır.

İçeriğin interaktif olarak kullanıcıya sunulmasına olanak sağlayan web tasarımları her zaman için web sitelerine artı değer katar.

Özetle Başarılı Bir Web Tasarımı

Kişinin veya kurumun amacına ve tarzına uygun bir web tasarımı yapılmalıdır.

Web tasarımları kolay kullanılabilir şekilde tasarlanmalıdır.

Ziyaretçileri fazla zaman kaybetmeden istedikleri bilgiye ulaşmalarına sağlayan web tasarımları tercih edilmelidir.

Web tasarımları arama motorlarına uyumlu bir şekilde tasarlanmalıdır.